Fermer
art_track
14
Nyheder
chevron_right
9
Kampplan / Resultater
chevron_right
13
Rangliste herrer
chevron_right
8
Women Rankings
chevron_right
11
Turneringer
chevron_right
11
Videoer
chevron_right
9
Billeder
gamepad
15
Tips en kamp
chevron_right
13
Mine informationer
chevron_right
13
Kampe at satse på
chevron_right
14
Min Forudsigelse
chevron_right
12
Rangeringer
chevron_right
10
Regler
forum
15
Forum & discussions
account_circle
Log ind
Opret profil
menu
person
Tips en kamp
5
Forum
Log ind
Opret profil
Kampplan / Resultater
Kampplan
mandag 29 april
Resultater
mandag 29 april
søndag 28 april
lørdag 27 april
fredag 26 april
Turneringer
Igangværende turneringer
Madrid
Cagliari
Aix en Provence
Madrid
Lleida
Saint-Malo
Kommende turneringer
Rome
Bordeaux
Turin
Parme
Paris
Søg en turnering
Turneringer
Mænd (ATP)
Kvinder (WTA)
Billie Jean King Cup 2024
Billie Jean King Cup 2023
Open d'Australie 2024
Sinner / Sabalenka
Roland Garros 2024
Fra 26 maj til 9 juni
Wimbledon 2024
Fra 1 til 14 juli
Challengers 2024
Igangværende turneringer
Guangzhou
Porto Alegre
Anapoima
Sabadell
Xalapa
Santa Margherita Di Pula 6
Nottingham 2
Bonita Springs
Gifu
Wiesbaden
Lopota 2
Boca Raton 2
Santa Margherita Di Pula 6
Anapoima
Hammamet 7
Yecla
Nottingham 2
Kommende turneringer
Mauthausen
Wuxi
Francavilla
Prague 1
Santos
Varnamo
Valldoreix
Trelew
Kursumlijska Banja
Trnava
Zephyrhills
Prague
Fukuoka
Saint-Gaudens
Luan
Sopo
Platja d'Aro
Bastad
Ranglister
Mænd (ATP)
Officiel
Live
Race
Sorteret på land: France
Ungdom (-23)
Ungdom (-23) (France)
Challenger Race
Kvinder (WTA)
Officiel
Live
Race
Sorteret på land: France
Ungdom (-21)
Ungdom (-21) (France)
Hop i ranglisten
Holger Rune
+920
Stefanos Tsitsipas
+315
Felix Auger-Aliassime
+270
Frances Tiafoe
+170
Alycia Parks
+158
Lorenzo Musetti
+119
Fald i ranglisten
Alexander Zverev
-1,660
Daniil Medvedev
-1,590
Novak Djokovic
-1,000
Casper Ruud
-490
Hubert Hurkacz
-315
Hugo Gaston
-205
Videoer
Kategorier
Sjov
Interviews
Kampe
Nyheder
Hot shots
Off-court
Ugens mest populære
Minder - Da Federer vandt den eneste blå grustitel i tennishistorien. Her er højdepunkterne fra hans finale mod Berdych i Madrid i 2012.
Ruud overrumplede Djokovic og vandt sin største sejr på ATP-touren! Højdepunkter fra den anden semifinale i Monte Carlo.
Højdepunkter fra Ruud vs Tsitsipas i finalen på Barcelonas grusbane
Rafael Nadals fantastiske sejr over Alex De Minaur! | Højdepunkter fra Madrid 2024
Seneste video
04:26
Indsend en video
Spillere
Herrer
Hele listen
Sorteret på land: Frankrig
Kvinder
Hele listen
Sorteret på land: Frankrig
Søg en spiller
Dagens head to head
vs
vs
Performance of the day
Cui d. Ellis
6/7
3
, 6/3, 6/2
173 i forskel på ranglisten
Popularitet
Rafael Nadal
47,889 Fans
Novak Djokovic
43,718 Fans
Roger Federer
41,176 Fans
Alexander Zverev
25,053 Fans
Carlos Alcaraz
22,081 Fans
Hele ranglisten
Popularitet
Simona Halep
11,309 Fans
Serena Williams
10,190 Fans
Iga Swiatek
10,139 Fans
Garbiñe Muguruza
8,428 Fans
Angelique Kerber
8,349 Fans
Hele ranglisten
4
00
Shimizu Y
5
30
Bai Y
4
15
Donskoy E
3
15
Moriya H
2
6
00
Noguchi R
3
4
00
Echargui M
Idag
I.Swiatek
kl. 12:30
S.Sorribes T
2023
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1970
Kitzbuhel 2023
ATP 250 - Fra 31 juli til 5 august
08:43:00
10°C
view_headline
Kampplan / Resultater
view_headline
Lodtrækning
info_outline
Information
comment
Analyses
view_headline
Kvalifikationer
Information
Navn
Generali Open
By
Kitzbuhel, Østrig
Sted
Kitzbühel Tennis Club
Kategori
ATP 250
Underlag
Grus (Udendørs)
Dato
Fra 31 juli til 5 august 2023 (6 Dage)
Kvalifikationer
lørdag 29 juli
Præmiepenge
597,900 $
Hjemmeside
www.generaliopen.com
Præmieliste
2023
Baez S
d.
Thiem D
63 61
2022
Bautista Agut R
d.
Misolic F
62 62
2021
Ruud C
d.
Martinez P
61 46 63
2020
Kecmanovic M
d.
Hanfmann Y
64 64
2019
Thiem D
d.
Ramos-Vinolas A
76
7
61
2018
Klizan M
d.
Istomin D
62 62
2017
Kohlschreiber P
d.
Sousa J
63 64
2016
Lorenzi P
d.
Basilashvili N
63 64
2015
Kohlschreiber P
d.
Mathieu P
26 62 62
2014
Goffin D
d.
Thiem D
46 61 63
2013
Granollers M
d.
Monaco J
06 76
3
64
2012
Haase R
d.
Kohlschreiber P
67
2
63 62
2011
Haase R
d.
Montanes A
64 46 61
2009
Garcia-Lopez G
d.
Benneteau J
36 76
1
63
2008
Del Potro J
d.
Melzer J
62 61
2007
Monaco J
d.
Starace P
57 63 64
2006
Calleri A
d.
Chela J
76
0
62 63
2005
Gaudio G
d.
Verdasco F
26 62 64 64
2004
Massu N
d.
Gaudio G
76
3
64
2003
Coria G
d.
Massu N
61 64 62
2002
Corretja A
d.
Ferrero J
64 61 63
2001
Lapentti N
d.
Costa A
16 64 75 75
2000
Corretja A
d.
Benfele Alvarez E
63 61 30 ab
1999
Costa A
d.
Vicente F
75 62 67
5
76
4
1998
Costa A
d.
Gaudenzi A
62 16 62 36 61
1997
Dewulf F
d.
Alonso J
76
2
64 61
1996
Berasategui A
d.
Corretja A
62 64 64
1995
Costa A
d.
Muster T
46 64 76
3
26 64
1994
Ivanisevic G
d.
Santoro F
62 46 46 63 62
1993
Muster T
d.
Sanchez J
63 75 64
1992
Sampras P
d.
Mancini A
63 75 63
1991
Novacek K
d.
Gustafsson M
76
2
76
4
62
1990
De La Pena H
d.
Novacek K
64 76 26 62
1989
Sanchez E
d.
Jaite M
76 61 26 62
1988
Carlsson K
d.
Sanchez E
61 61 46 46 63
1987
Sanchez E
d.
Mecir Sr. M
64 61 46 61
1986
Mecir Sr. M
d.
Gomez A
64 46 61 26 63
1985
Slozil P
d.
Westphal M
75 62
1984
Higueras J
d.
Pecci Sr. V
75 36 61
1983
Vilas G
d.
Leconte H
76 46 64
1982
Vilas G
d.
Hocevar M
76 61
1981
Fitzgerald J
d.
Vilas G
36 63 75
1980
Vilas G
d.
Lendl I
63 62 62
1979
Gerulaitis V
d.
Slozil P
62 62 64
1978
Lewis (NZL) C
d.
Zednik V
61 64 60
1977
Vilas G
d.
Kodes J
57 62 46 63 62
1976
Orantes M
d.
Kodes J
76 62 76
1975
Panatta A
d.
Kodes J
26 62 75 64
1974
Taroczy B
d.
Parun O
61 64 64
1973
Ramirez R
d.
Orantes M
(abn)
1972
Dibley C
d.
Crealy D
61 63 64
1970
Franulovic Z
d.
Alexander J
64 97 64
Præmiepenge
Vinder
250 Point
81,310 $
Finale
150 Point
47,430 $
Semifinale
90 Point
27,885 $
1/4 Finale
45 Point
16,160 $
2. runde
20 Point
9,380 $
1. runde
0 Point
5,730 $
Del
WhatsApp
Facebook
Twitter
Google+
Top seedning
1
Etcheverry T
Semifinale
2
Hanfmann Y
2. runde
3
Cachin P
1/4 Finale
4
Ofner S
2. runde
5
Djere L
Semifinale
6
Carballes Baena R
2. runde
7
Lajovic D
1. runde
8
Altmaier D
2. runde
Top 5
+ Alle
1
TBrd
39
pts
2
redhood
38
pts
3
Bardamu
32
pts
4
edji
31
pts
5
GrandChelem
31
pts
Participer
359
missing translations
Please help us to translate TennisTemple